Szkola Podstawowa nr 11 w Mielecu z Oddzialami Integracyjnymi im. Jana Pawla II :: www.sp11.mielec.pl    Aktualności arrow O szkole arrow Patron szkoły arrow W hołdzie Patronowi - uczniowie szkoły

W hołdzie Patronowi - uczniowie szkoły

patron    „Każdy człowiek, każde dziecko jest słońcem, które wschodzi. Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.”
„My się w domu dziś uczymy-artystycznie o Patronie Szkoły!”
Nauka w domu , „w zamknięciu” nie musi być nudna! Można ten czas wykorzystać na naukę, zabawę z rodzeństwem, pomoc w domu i jeszcze zrobić coś fantastycznego, a zarazem niezwykłego.
Uczniowie Szkoły Podstawowej  nr 11 w Mielcu oddali  hołd  Janowi  Pawłowi  II-Patronowi  Szkoły, realizując projekt  pt „ Uczniowie Jana Pawła II” ,  nagrywając film” W hołdzie Janowi  Pawłowi  II-Patronowi Szkoły”. Do tego niecodziennego wyzwania  przyczyniła się oczywiście setna  rocznica  urodzin świętego Jana Pawła II oraz rok 2020 –rokiem Jana Pawła II

Przedsięwzięcie to składało się z kilku poczynań. Jednym z  nich  było przygotowanie prezentacji multimedialnej przypominającej dzień   nadania imienia Patrona Szkoły, uroczystości szkolne, wyjazdy do Częstochowy na spotkania  szkół noszących  imię Jana Pawła II, spotkanie z przyjaciółmi Naszego Wielkiego Rodaka, msze święte w kościele Trójcy Przenajświętszej.  Uczniowie podczas nauczania zdalnego ujawniali swe zdolności ,  recytując wiersze, śpiewając i grając piosenki.
 „Miłość mi wszystko wyjaśniła” to utwór , który nagrały i przedstawiły uczennice klasy 8c i 7b.  Poprzez  te  pięknie wypowiedziane wersy  uświadomiły wszystkim, iż  Nasz Papież był niezwykłym człowiekiem, posiadającym największy dar – Miłości.
Poezja  Jana Pawła II ma charakter  refleksyjny, traktujący o wartościach życia.  Wiersze te są myślami Karola Wojtyły zamkniętymi w słowa. Można się z nich wiele dowiedzieć o autorze tych utworów. Papież Jan Paweł II publikował je pod pseudonimem Andrzej Jawień, ponieważ chciał zachować anonimowość. Jednak forma, styl i klimat wersów sprawiły, iż stały się one kluczem do życia wewnętrznego Jana Pawła II , kluczem dla większości czytelników.
Zespół instrumentalno-muzyczny „Triole” również zachwycił  swoją grą na instrumentach oraz wokalem.  Nie byłoby projektu o Patronie bez Jego ulubionej „Barki”. To właśnie uczniowie zagrali  i zaśpiewali ulubioną pieśń Papieża. „Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe”, „Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny”- tak o „Barce” wypowiadał się Jan Paweł II, mimo, iż pierwowzór  tej pieśni był w języku hiszpańskim, to i tak stała się ona ulubioną pieśnią oazową Wielkiego Polaka. Kolejnym utworem muzycznym dedykowanym Patronowi Szkoły Podstawowej nr 11 w Mielcu była piosenka w wykonaniu uczennic klasy 8c „Zostań z nami”. Fragment jednej ze zwrotek tego utworu „Jak w sercu, cały można zmieścić świat”  napełnia wszystkich radością i staje się symbolem  dobroci i miłości, a także znakiem wybranej drogi – wiary w  Boga. Melodie o górskich okolicach   w wykonaniu uczniów z mieleckiej 11w piosence  „Wadowice” na pewno pozostaną na długo w pamięci odbiorców tego utworu. Wszyscy dobrze wiemy, iż Jan Paweł II to wędrowiec spod Tatr, a jego górskie wyprawy były dopełnieniem afirmacji samego Boga.
- Zostajemy w domu, nie marudzimy, recytujemy, śpiewamy, gramy na instrumentach  muzycznych, czytamy książki, zachwycamy się poezją  i  uczymy zdalnie, jesteśmy odpowiedzialni i namawiamy do tego innych, przecież wszyscy  z  nas posiadają „ smykałkę artystyczną, każdemu coś w duszy gra” – mówi jedna z uczennic  klasy 8c SP 11 w Mielcu. Przedstawiając w sposób wizualny nasze zaangażowanie w realizacji projektu, pragniemy  w ten sposób trafić do  dzieci i młodzieży w Polsce, by w tych trudnych czasach nie czuli presji samotności domowej, ale radość   płynąca z ich serca, która emanuje piosenką, wierszem, gestem, słowem. To właśnie  Jan Paweł II był takim wzorem  i chcemy, aby nikt o tym nie zapomniał, tylko czynił dobro w  różnoraki  sposób , pamiętając Jego  słowa : „Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.
Koordynatorzy projektu: Ewa Gola, Magdalena Rumak-Markowska